Czasami życie wymaga ciężkiego podnoszenia 1

Czasami życie wymaga ciężkiego podnoszenia

Któregoś dnia poszedłem na spacer. Podczas spaceru zauważyłem przede mną linię mrówek przechodzących przez chodnik. Zatrzymałem się, żeby popatrzeć.

Były ich setki. Wszyscy w jednej linii idąc z jednej strony chodnika na drugą. Nie wiem, dokąd szli ani od czego zaczęli, ale wydawało się, że szli w jakimś celu.

Kiedy patrzyłem, zauważyłem jedną mrówkę niosącą liść. A potem zauważyłem inny. A potem kolejny.

Mrówki niosące liście szły w tym samym kierunku i wydawały się nadążyć, ale im dłużej obserwowałem, tym bardziej zauważyłem, że szły trochę wolniej niż inne.

Niewiele wiem o mrówkach i nie mam pojęcia, w jaki sposób zdecydowały, które mrówki muszą nosić liście, a które chodzić bez przeszkód.

Jedyne, co zauważyłem, to to, że niektóre mrówki szły spokojnie, podczas gdy inne niosły duży ciężar.

I trochę mi to przypomniało o życiu.

Czasami idziemy spokojnie. Ale innym razem życie wymaga dźwigania ciężarów.

Są w życiu okresy, w których ścieżka jest łatwa, a ciężary lekkie. Zdrowie jest dobre, pieniądze są w banku, relacje są zdrowe, a nasze nawyki nam służą.

Ale są też inne pory roku, w których ciężar jest ciężki. Nasze dzieci dokonują niemądrych wyborów, trudno znaleźć pracę, nasze fizyczne ciało zawodzi, nasze najbliższe relacje zwracają się przeciwko nam, złe wieści wciąż narastają, a końca nie widać.

Rozglądamy się dookoła i wszyscy wydają się być w porządku, nieskrępowani, cieszą się swoją drogą przez życie, świętują sukcesy. Ale utknęliśmy niosąc ten ciężki liść. Z całych sił staramy się nadążyć, ale ciężar tego sezonu jest duży i czujemy, że zostajemy w tyle.

Tymczasem wydaje się, że nikt tego nie zauważa.

Żałuję, że nie mam słów, żeby to wszystko dla ciebie zabrać. Ale ja nie. Z pewnością są pomocne kroki: porozmawiaj z kimś, kto doświadczył tego, czego ty doświadczasz, polegaj na innych, przyjmuj pomoc, gdy jest ona oferowana, usuwaj przeszkody, które przeszkadzają, pamiętaj, że zmieniają się pory roku i zwróć się ku swojej wierze to takie przykłady. Ale te słowa przynoszą tylko tyle dobrego.

Zamiast tego chciałbym rzucić wyzwanie wszystkim innym — tym z was, którzy pędzili szybko, z jednego punktu do drugiego bez obciążenia, bez liścia.

Poświęć trochę czasu na zauważenie tych, którzy mają duże obciążenia.

Gdy nasz ciężar jest lekki, pojawia się pokusa, by nie zauważać, jak inni dźwigają ciężary. Albo założyć, że sami jakoś osiągnęliśmy coś imponującego. Ale wiele razy ci, którzy mają największe obciążenia, są tymi, którzy najlepiej służą społeczeństwu.

Jak mówi stare powiedzenie: „Bądź miły, bo każdy, kogo spotkasz, toczy ciężką bitwę”.

Dziś, a nawet bardziej, gdy wkraczamy w sezon świąteczny, przyjrzyj się bliżej swoim towarzyszom podróży. I szybko zaoferujmy miłe słowo, pomocną dłoń lub znaczący prezent. Niektórzy niosą ten liść na dużą odległość.

Author: 4ele