Jak dbać o rośliny domowe zimą 1

Jak dbać o rośliny domowe zimą

Twoje rośliny domowe nie są odporne na zagrażające ich życiu wyzwania w czasie zimy, nawet jeśli żyją w klimacie o kontrolowanej temperaturze. Rośliny domowe, niezależnie od tego, czy są to rośliny całoroczne, czy takie, które zostały przeniesione do domu, aby przezimować, mogą być narażone na kilka czynników stresu zimowego, w tym temperatury, które wahają się od ciepła w ciągu dnia do wieczornego chłodu, suche powietrze i krótki dzień, który zmniejsza ilość światła, które otrzymują. Utrzymuj rośliny domowe w dobrej kondycji, modyfikując ich pielęgnację w chłodniejszych miesiącach roku.

Narzędzia i materiały, których możesz potrzebować

Materiały, które będą potrzebne do zimowej pielęgnacji roślin domowych będzie się różnić w zależności od środowiska, ale może zawierać dowolny lub wszystkie z nich:

  • Mister roślin
  • Nawilżacz pokojowy
  • Konewka
  • Uzupełniające światła wzrostu (w razie potrzeby)

Zanim zaczniesz

Różne gatunki roślin mogą znacznie różnić się potrzebami w zakresie opieki zimowej, dlatego zawsze należy przeprowadzić małe badania, aby poznać szczególne potrzeby roślin. Poniższe wskazówki stanowią dobre ogólne wytyczne, ale dokładne potrzeby amarylisu lub poinsecji, na przykład, będą się różnić od szybko wspinającego się pothosa lub doniczkowej pelargonii, która wchodzi do domu na zimę.

Ogólnie rzecz biorąc, staraj się naśladować warunki zimowe panujące w regionach, w których dane gatunki są rodzime. Na przykład rośliny pochodzące z tropikalnej dżungli, gdzie różnica między warunkami panującymi zimą i latem jest niewielka, często nie mają takiego samego okresu spoczynku jak rośliny pochodzące z bardziej umiarkowanych stref. Istnieją pewne ogólne wytyczne, ale należy pamiętać, że celem jest zawsze naśladowanie naturalnego środowiska zimowego rośliny w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.

Dostosuj rutynę podlewania

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale większość roślin pokojowych potrzebuje zimą mniej wody. To prawda, że zimą powietrze jest bardziej suche, ale w chłodniejszych miesiącach rośliny wolniej rosną, a niektóre nawet przechodzą w stan spoczynku. Dlatego rośliny potrzebują mniej wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie, a nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni. Należy pamiętać, że różne rośliny mają różne potrzeby wodne – odporne na suszę kaktusy i inne sukulenty mogą w ogóle nie potrzebować podlewania, natomiast niektóre rośliny tropikalne mogą wymagać bardziej regularnego podlewania.

Powierzchnia gleby może wysychać szybciej w miesiącach zimowych, ale to nie jest dobry wskaźnik, że roślina potrzebuje wody. Wciśnij palec w glebę, aby sprawdzić, czy jest sucha centymetr lub dwa poniżej powierzchni – wtedy właśnie nadszedł czas, aby wyciągnąć konewkę.

Zmień poziom wilgotności

Niski poziom wilgotności może być największą przeszkodą, jaką rośliny domowe muszą pokonać zimą. Zimą poziom wilgotności w ogrzewanych domach może spaść do 10-20%, a rośliny wolą poziom zbliżony do 50%. Jeśli masz w domu nawilżacz powietrza, przenieś rośliny w miejsce, gdzie będą mogły korzystać z jego dobrodziejstw. Jeśli nie masz nawilżacza, podnieś poziom wilgotności w inny sposób.

Zacznij od pogrupowania roślin w grupy. Rośliny w naturalny sposób uwalniają wodę poprzez transpirację przez liście, więc grupując je razem, dobrze wykorzystają tę wilgoć. Łazienki i kuchnie są najlepszymi pomieszczeniami do zgromadzenia roślin, ponieważ wchłaniają wilgoć z prysznica i czynności kuchennych.

Inną dobrą opcją jest stara sztuczka z umieszczeniem roślin na lub w pobliżu tacy z wodą. Ale, nie pozwól roślinom siedzieć bezpośrednio w wodzie. Umieść kamyczki lub kamienie w tacy, aby podnieść dno garnków powyżej poziomu wody w tacy i umieścić garnki na górze kamieni. To zwiększy poziom wilgotności bez zapraszania gnicia korzeni.

Zamgławianie ma tendencję do lepszego samopoczucia ogrodnika, niż przynoszenia korzyści roślinom. Może ci się wydawać, że dajesz roślinom ulgę, ale zamgławianie jest tylko chwilowym podmuchem wilgoci. Aby było skuteczne, musisz zamgławiać kilka razy dziennie, aby naprawdę zobaczyć jakiekolwiek korzyści, ponieważ temperatury w pomieszczeniach szybko odparowują wilgoć. Jeśli masz tylko kilka roślin i myślisz, że będziesz bardzo sumienny w zamgławianiu, spróbuj. Trudno jest przesadzić z zamgławianiem roślin w pomieszczeniach. Podczas wilgotnego lata, zamgławianie roślin może prowadzić do problemów grzybiczych, ale to nie powinno być problemem w zimie.

Zwróć uwagę na temperaturę

Większość roślin, podobnie jak ludzie, czuje się dobrze w temperaturze pokojowej. Aby zapewnić to swoim roślinom, trzymaj je z dala zarówno od zimnych przeciągów, jak i źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, piece, kominki i urządzenia elektroniczne.1 Wahania temperatury mogą zabić rośliny domowe tak samo łatwo, jak długotrwałe okresy ciepła lub zimna.

Podążaj za słońcem

Zimą nie tylko jest mniej godzin światła słonecznego, ale także promienie padają pod mniejszym kątem. Może być konieczne przeniesienie roślin domowych w jaśniejsze miejsce lub nawet dodanie dodatkowego światła. Dobrym miejscem jest okno wychodzące na południe lub zachód, które pozostaje nasłonecznione przez cały dzień. Nie należy jednak przenosić roślin zbyt blisko okna z mrozem, ponieważ mogą one dostać przeciąg.

Obróć doniczki o 1/4 obrotu za każdym razem, gdy podlewasz rośliny. Dzięki temu wszystkie strony rośliny otrzymują trochę słońca i rosną równomiernie, a nie tylko niektóre gałęzie rozciągają się, aby dotrzeć do światła.

Warstwy kurzu na liściach roślin mogą również zmniejszyć ilość światła, które otrzymują. Przetarcie liści wilgotną szmatką usunie ten kurz i umożliwi roślinom lepszy dostęp do światła w zimie.

Author: 4ele