Po co regularnie odwiedzać ginekologa, jeśli nic Ci nie przeszkadza? 1

Po co regularnie odwiedzać ginekologa, jeśli nic Ci nie przeszkadza?

Współczesny świat jest wypełniony ogromną ilością technologii, pracy, spraw, zadań domowych. A kiedy kobieta, która w tym wielozadaniowym świecie rozwiązuje ogromną liczbę problemów, znajdzie czas na zamartwianie się o swoje zdrowie?

Trafność pytania – „dlaczego mam iść do ginekologa, jeśli nic mi nie przeszkadza?” – jest bardzo ostry.

Współczesne kobiety przywiązują dużą wagę do swojej urody zewnętrznej, całkowicie zapominając, w zamieszaniu pilnych spraw, o temacie zdrowia ginekologicznego. Ale ten temat jest niezwykle ważny, ale staje się dotkliwy już w tych momentach, kiedy coś zaczyna przeszkadzać, a często już to JUŻ wskazuje na obecność tej lub innej choroby.

Jak kobieta może w jak największym stopniu chronić się przed problemami ginekologicznymi i zapobiegać większości istniejących chorób narządów kobiecych?

Jaka jest odpowiedź? A odpowiedź jest bardzo prosta!

Niezwykle ważne jest, aby każda kobieta monitorowała stan swojego zdrowia i raz w roku udała się na badanie do ginekologa, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości. W przypadku dyskomfortu w podbrzuszu, natychmiastowym i podstawowym działaniem powinno być skontaktowanie się z ginekologiem!

Nie można podważyć znaczenia badań profilaktycznych przez ginekologa, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że większość chorób ginekologicznych we wczesnym stadium nie objawia się w żaden sposób, w tym choroby onkologiczne żeńskich narządów płciowych, których liczba jest nieubłaganie rośnie na świecie z roku na rok. Niezwykle ważne jest również uwzględnienie konieczności kontaktu z ginekologiem w dość codziennych sprawach, które są bardzo ważne dla każdej kobiety. Są to takie pytania jak – higiena, dobór środków antykoncepcyjnych, jak właściwie przygotować się i zbadać przed ciążą.

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się u kobiety po pierwszym stosunku, ale nie później niż w wieku 25 lat. Zgodnie z zaleceniami europejskimi, później wizyta u ginekologa raz w roku może zapobiec wielu problemom zdrowotnym kobiet, w tym znacznemu zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka. Tutaj opisano zakres badań jakie warto wykonać https://doktor.waw.pl/zakres-uslug-2/.

Nowoczesne metody diagnostyczne oraz obecność odpowiednich umiejętności i wiedzy u ginekologa pozwalają mu w ciągu godziny zbadać jakościowo każdą kobietę iw 95% przypadków postawić prawidłową diagnozę lub potwierdzić status „kobiety zdrowej”. Badanie to obejmuje badanie przez ginekologa, badanie cytologiczne w celu uzyskania informacji o obecności komórek atypowych w szyjce macicy, kolposkopię, USG narządów miednicy. Połączenie tych danych pozwala mieć w miarę pełny obraz zdrowia kobiet.

Kwestia badania gruczołów sutkowych pozostaje niezwykle ważna. Samobadanie gruczołów sutkowych, które było dość otwarcie promowane przez krajowy system opieki zdrowotnej, nie miało uzasadnienia. Dlatego przyjęto zalecenia amerykańskie, które obejmują USG gruczołów sutkowych do 40 roku życia – raz w roku, po 40 roku życia – mammografię – raz w roku. Wykonywanie raz w roku testu Pap (rozmaz na onkocytologię) – może uratować kobietę przed onkologią szyjki macicy, pomóc dostrzec zmiany, które rozpoczęły się w komórkach szyjki macicy na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Podsumowując powyższe, staje się oczywiste, że wizyta u ginekologa raz w roku (w przypadku braku dolegliwości) i wykonanie badania cytologicznego + kolposkopii + USG pochwy narządów miednicy są niezwykle potrzebne. To „złoty standard”, który uchroni każdą kobietę przed wieloma problemami związanymi ze zdrowiem kobiet.

Author: 4ele