4ele producent kastr i wiader budowlanych
JAKOŚĆ a nie ilość!

Nowoczesne kastry budowlane


Kastry

Jednym z narzędzi niezbędnych do  wykonywania prac remontowo-budowlanych są kastry budowlane. Wykorzystuje się je od wieków i głównie są przeznaczone do sporządzania oraz mieszania zaprawy murarskiej. Mogą mieć kształt prostokątny lub  rzadziej  – okrągły. Kastra jest bardzo odporna na uszkodzenia i niszczące działanie czynników zewnętrznych.

Historia

Kastra budowlana była używana już przez Rzymian. To oni wynaleźli ten praktyczny pojemnik, który sposób używania znacząco się nie zmienił. Zmieniły się jedynie materiały, z których się go obecnie produkuje. Słowo kastra przeszło do polskiego z języka łacińskiego. Początkowo oznaczało obronny czworobok rzymskiego obozu wojskowego. Ze względu na podobny kształt, zaczęto tak nazywać czworoboczną skrzynię na budowach. Kastra budowlana charakteryzuje się prostokątnym kształtem i płaskim dnem. Służy do wytwarzania, mieszania i przechowywania zaprawy murarskiej. Uchwyty są zainstalowane przy krótszych bokach, by móc transportować zaprawę. W starożytności kastry miały wystające uchwyty, ale nie nadawały się do transportu ze względu na zbyt duży ciężar.

Czasy obecne

Nad udoskonalaniem kastr budowlanych pracowano przez kolejne setki lat. Obecne pojemniki zdecydowanie różnią się od starożytnych zastosowanym materiałem i techniką ich obróbki. Drewno zastąpiono plastikiem, który jest tańszy i odporny na wilgoć, temperatury i działanie środków chemicznych. Dodatkowo z takiego materiału łatwiej jest uformować właściwy pojemnik. Kastry dostosowano do współczesnych technik mieszania i rodzajów przygotowywanych zapraw. Oprócz czworobocznych dostępne są też pojemniki owalne. Maszyna zastąpiła człowieka w wielu kwestiach, a łopaty mieszalnika lepiej pracują w okrągłym kształcie. Dodatkowo wprowadzono korzystne zmiany, które podnoszą odporność kastry i wygodę jej użytkowania. Stosuje się profilowane uchwyty i wzmacniane dno. Pojemnik nie urwie się podczas przenoszenia zaprawy ani nie załamie się podczas siedzenia na nim. Gładkie wnętrze sprawia, że resztki zaprawy nie przywierają do ścianek. Kastra może być używana na budowie, ale również nadaje się do użytku domowego czy przemysłowego.

Dane Kontaktowe

BUDO-PLAST SP. Z O.O. ul. Franza Blumwego 17, 85-862 Bydgoszcz,
REGON: 092324811, NIP: 9532283629, KRS: 0000169418.
Korzystając ze sklepu akceptujesz regulamin serwisu.
Polityka prywatnosci