Jest wiele akcesoriów budowlanych, bez których trudno wyobrazić sobie realizację podstawowych prac na budowie, takich jak np. rozrabianie zaprawy czy tynku. Tej czynności nie bylibyśmy w stanie wykonać (a przynajmniej byłoby to bardzo trudne) bez zastosowania wiader i kastr budowlanych.
W tym artykule podpowiemy, jaka jest różnica między standardowymi wiatrami, a kastrami budowlanymi oraz jakie jest ich najczęstsze zastosowanie.
Do czego służą wiadra?
Przykładów zastosowania wiader jest bardzo wiele. Towarzyszą nam one nie tylko na placu budowy, ale również w codziennym życiu. Na budowie jednak najważniejsze jest to, z jakiego materiału zostało wyprodukowane wiadro. Przykładowo, lekkie i odporne na korozję wiadra aluminiowe nie mogą być używane do mieszania silnie zasadowych zapraw. Z tego też powodu do prac budowlanych najczęściej wykorzystywane są wiadra plastikowe, które okazują się najbardziej uniwersalne. Doskonale nadają się do mieszania zapraw murarskich i tynkarskich. Specjalne wiadra budowlane są odpowiednio przystosowane do przenoszenia różnego rodzaju materiałów, dlatego też wykazują odporność na wysokie i niskie temperatury, uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenia) i intensywną eksploatację.
Do czego używane są kastry budowlane?
Kastra budowlana to pojemnik na zaprawę, zwykle występujący w prostokątnym kształcie (chociaż spotykane są też bardziej owalne kształty). Z wyglądu przypominają nieco wiadra budowlane, różni je przede wszystkim kształt. Wybierane są jednak chętnie przez budowlańców ze względu na wygodne uchwyty, które pozwalają na komfortowe przenoszenie zapraw i mieszanek z miejsca na miejsce. Dodatkowo wygodniej i szybciej niż z wiader wyjmuje się z nich zaprawę.
Kastry budowlane dostępne są w różnej pojemności, najmniejsze mogą mieć zaledwie 5 litrów, jednak na profesjonalnych placach budów zwykle wykorzystywane są znacznie większe, osiągające nawet 42 litry.
Podobnie jak wiadra, kastry wykonane są z plastiku. Te specyficzne pojemniki budowlane najczęściej mają wzmocnione dno, które nie urwie się pod wpływem przenoszonego ciężaru, ani nie złamie się, gdy po odwróceniu będzie służyć pracownikom jako siedzisko do odpoczynku.