4ele producent kastr i wiader budowlanych
JAKOŚĆ a nie ilość!

Tapetowanie ścian dla początkujących


malowanie mieszkania

Tapety sprzedawane są zazwyczaj w rolkach o szerokości 53 cm i długości 10 m. Na każdej rolce można znaleźć informację o powierzchni, którą można wykończyć taką ilością tapety. Nakładanie tapet nie należy do czynności prostych, jednakże przy zachowaniu odpowiedniej staranności z czynnością tą może poradzić sobie każdy. Bardzo wiele zależy od właściwego doboru tapety oraz rodzaju ścian. Niezbędne jest także odpowiednie ich przygotowanie pod użycie kleju. Nim jednak przystąpimy do pracy należy zgromadzić wszelkie, niezbędne narzędzia.

Wybór materiałów i narzędzi

Pierwszym krokiem przed tapetowaniem jest wybór odpowiedniej tapety. Wybierając ją należy zwrócić wagę na jej przeznaczenia. Zwłaszcza jeśli czeka nas tapetowanie w pomieszczeniu wilgotnym. Do kuchni i łazienki najlepiej wybrać zmywalną tapetę winylową. W przypadku pomieszczeń suchych o gładkich ścianach mamy do wyboru wszelkie rodzaje tapet i możemy się skupić wyłącznie na walorach estetycznych. Po wybraniu odpowiedniego typu tapety, należy dobrać odpowiedni do niej klej. Wart pamiętać, że klej uniwersalny sprawdzi się jedynie w przypadku zmywalnych lub niezmywalnych pokryć papierowych. W przypadku tapet winylowych lub tych o głębokim tłoczeniu powinno się stosować kleje specjalnie do nich przeznaczone. Żadne tapetowanie nie może również odbyć się bez dwóch wiader budowlanych. Najlepiej wybrać te z tworzywa, ponieważ są trwałe i nie ulegają korozji. Ponadto w ich przypadku możemy być pewni, że plastik nie wejdzie w reakcję z roztworem kleju. Jedno wiadro przeznaczamy do rozrabiania kleju, drugie do mycia ścian. Wśród niezbędnych akcesoriów jest również pędzel, wałek gumowy do dociskania tapety, poziomnica, nóż do tapet.

Jak przygotować ścianę do tapetowania

Nim zaczniemy tapetować należy zaszpachlować, oszlifować i odkurzyć dziury i większe pęknięcia w ścianach. Następnie zaszpachlowane miejsca należy zagruntować warstwą kleju do tapet rozrobionego w proporcji 1 część kleju na 5 części wody. Roztwór  należy dokładnie wymieszać w wiadrze budowlanym. Ściany malowane wystarczy jedynie odkurzyć i odtłuścić, myjąc mydłem malarskim. Jednakże jeśli były pomalowane farbą błyszczącą lub olejną, należy oszlifować je gruboziarnistym papierem ściernym i zagruntować klejem.

Dane Kontaktowe

BUDO-PLAST SP. Z O.O. ul. Franza Blumwego 17, 85-862 Bydgoszcz,
REGON: 092324811, NIP: 9532283629, KRS: 0000169418.
Korzystając ze sklepu akceptujesz regulamin serwisu.
Polityka prywatnosci