4ele producent kastr i wiader budowlanych
JAKOŚĆ a nie ilość!

Jak zrobić zaprawę murarską


szpachlowanie

Zaprawa murarska jest mieszaniną wody i spoiwa z drobnym kruszywem lub innym wypełnieniem, mającym na celu wiązanie, czyli przejście ze stanu płynnego w stały. Zaprawy w budownictwie wykorzystywane są przede wszystkim do łączenia elementów, np. cegieł w murze, elementów licujących ścianę z murem, wypełnienie spoin, ochronę obiektów przed wpływami atmosferycznymi i nadanie im estetycznego wyglądu, a także produkcja wyrobów i elementów budowlanych. W zależności od użytego spoiwa rozróżnia się zaprawy: cementowe, wapienne, cementowo-wapienne, cementowo gliniane, gipsowe.

Zaprawa cementowo-wapienna

Aby wykonać zaprawę murarską, coraz więcej osób wybiera gotowe, suche mieszanki dostępne w większości sklepów budowlanych. By je przygotować wystarczy jedynie wsypać je do wiadra i dolać wody w odpowiednich proporcjach. Ważne aby wiadro budowlane, w którym przygotowujemy zaprawę wykonane było z plastiku, co zapobiegnie niechcianym reakcjom chemicznym. Dobrze jeśli jest ono również odpowiednio głębokie, dzięki temu znacznie łatwiej będzie można wymieszać zaprawę. Jednakże niektórzy nadal preferują samodzielne przygotowanie zaprawy. Najczęściej wykorzystywaną jest zaprawa cementowo-wapienna. Stosuje się ją głównie do wznoszenia ścian, a to ze względu na zawartość wapna, które sprawia, że masa jest znacznie bardziej elastyczna. Istnieje kilka klas, którymi określana jest odporność zaprawy na ściskanie. Należ do nich: klasa m1, m2, m5, m10, m20. Przy czym zaprawę klasy m10 i m20 wykorzystuje się przy wznoszeniu ścian nośnych, czyli takich, które mają największe znaczenie dla całej konstrukcji.

Jak wykonuje się zaprawę cementowo-wapienną

Aby wykonać zaprawę betonowo-wapienną konieczne będzie przygotowanie wiadra, betoniarki, wagi oraz łopaty. Wybierając wiadro budowlane warto postawić na wiadro plastikowe, które nie będzie wchodziło w reakcje ze składnikami zaprawy. Współcześnie produkowane wiadra są niezwykle trwałe, więc nie musimy martwić się, że pęknie pod ciężarem zaprawy. Pierwszą ważną kwestią jest dokładne przeliczenie proporcji wody w stosunku do piasku, wapna oraz cementu. Następnie do włączonej betoniarki należy wlać około 2/3 ilości wody, następnie wsypać cały cement i odczekać do połączenia z wodą. Następnie dosypuje się wapno i dwie łopaty piasku. W kolejnym kroku naprzemiennie dolewamy pozostałą ilość wody oraz piasek. Kiedy wszystkie kruszywa się połączą należy wyłączyć betoniarkę na kilka minut. Gdy masa się uleży włączamy ją ponownie, aby zaprawa się wymieszała raz jeszcze.

Dane Kontaktowe

BUDO-PLAST SP. Z O.O. ul. Franza Blumwego 17, 85-862 Bydgoszcz,
REGON: 092324811, NIP: 9532283629, KRS: 0000169418.
Korzystając ze sklepu akceptujesz regulamin serwisu.
Polityka prywatnosci